Treky

Pokud něco opravdu miluji, pak jsou celodenní toulky horami, nocování v přírode, několika denní přechody hor a dálkové treky, které mne zavedly už na mnohá zajímavá místa napříč zemí Českou, ale i Evropou a o kterých píšu svůj Deník Tuláka. Ale ani v Tyrolsku nezahálím a tu a tam se mi podaří na nějakou vícedenní tůru vyrazit. Většinou se jedná spíše o dvou denní dobrodužství, ale lockdown 2021 poskytl prostor i pro delší toulky horami. Zde jsou některé mé treky nejen onoho jara. 


Vysokohorskými stezkami kolem Kaunertalu

8. - 9. září 2020

Bylo léto 2020 a já měl za sebou první Lockdown, během kterého jsem si zamysloval dálkové několikadenní pochody s batohem. Od začátku léta jsem však makal v Tyrolsku a ačkoli jsem na túry a procházky do hor chodil neustále, na více dní někam dále do přírody jsem se nepodíval dlouhé měsíce. Zhruba v polovině léta jsem však dostal od vedoucího a taktéž velikého nadšence do horské turistiky dva dny volna a k tomu rovnou tip na dvoudení putování kolem Kaunertalu. Nic jsem neváhal, zkouknul obě trasy, naplánoval si kudy a jak se na ně dostanu i jak je přejdu, zarazervoval si místo na Verpeilhütte, poněvadž Wildcamp je v Rakousku zakázaný a během pár dní vyrazil na cestu. 


VIA CLAUDIA AUGUSTA aneb historickými stezkami napříč Tyrolskem

8. - 11. 5. 2021

Via Claudia Augusta byla vlastně vůbec první skutečnou cestou přes alpy, kterou nechal zbudovat Císař Augustus a v prvních dvou stoletích našeho letopočtu tak tvořila hlavní spojnici mezi Jaderským mořem a Pádskou nížinou. V dnešní době její trasu kopíruje stejnojmenná cyklostezska táhnoucí se z bavorského Donauwörth přes tyrolské průsmyky Fernpass a Reschenpass alspkými údolími až do Italského Bolzana a snad ještě dále a míjí spoustu historicky zajímavých míst, hradů, kostelíků a památek, přičemž je bohatá i na krásná panoramata a rozmanitou horskou krajinu. Jara 2021 jsem se i já vydal po jejích stopách a poněvž pro epidemii Coronaviru byly hranice stále zavřené, přešel jsem podél této úchvatné trasy alespoň Tyrolsko od německé hrani k té italské.  


Napříč východním Tyrolskem

14.- 16. 5 2021

Krátce po návratu z mého přechodu Tyrolska po historických stezkách jsem dostal další tip na úžasnou stezku mi zcela neznámými končinami a to na relalativně nově zbudovaný Iseltrail podél řeky Isel ve východním Tyrolsku. Shlédnul jsem tedy kudy prochází, dvě větší města na trase si přidal do své aplikace na počasí a počítal s tím, že si ji snad jednou někdy zajdu. Nenapadlo by mě však, že to bude hned další trasa a takto brzy. Zatímco předpověď na další dny nebyla totiž nikde kdo ví jak příznivá, právě v těchto místech mi Bergfex hlásil tři až čtyři dny slunečného počasí. Nakonec jsem se tedy celkem spontánně sbalil a navzdory nepříznivému počasí opustil jinak věčně slunečný Fiss.


Přes Telfskou soutězku až do Innsbrucku, aneb nejúžasnější jarní trek

23. - 24. 5. 2021

Dalším z míst, která mi byla v té době doporučena, byla soutězka při městečku Telfs, a poněvadž mi v těch místech Bergfex hlásil pěkné počasí, rozhodl jsem se zamířit právě tam. Normálně by to byl snad výlet na jeden den, na tyto dny však vycházela neděle následovaná svátečním pondělím a mě bylo jasné, že první autobus nepojede a při cestování o dvě hodiny později jsem si nebyl jist, zda se zvládnu vrátit zpátky. Nakonec jsem si celkem narychlo naplánoval cestu po další z částí jakobské stezky z obce Mötz. Tohohle rozhodnutí pravdu nelituji.


Přechod Lechtalských Alp

5.6 -8.6. 2022

Lechtalské Alpy, část Alp jen minimálně dotčená člověkem. Hory s přírodou jen minimálně zaseženou rukou člověka! Nezvykle zelené kopce mnohdy dosahující jinde nevídaných výšek. Jedna z mála částí Alp, kam nezasahují gigantická lyžařská střediska, množství vleků a lanovek a kde se nenachází obří hotely. Pouze horské chaty a příroda. Vlastně jsem se o této části Alp dozvěděl jen náhodou v jednom z komentářů a jak jsem záhy zjistil, nejsou příliš vzdálené mému současnému působišti. Vydal jsem se je pokořit hned několikrát. Jednou jsem se je pokusil aspoň částečně přejít, ale podcenil jsem terén. Podruhé jsem zde zavítal na jeden jednodenní výlet, a po té půl roku s mým kolenem trpěl. Ale přesto jsem se kousl a vydal se tento ráj poznávat znovu. Jen jsem svůj trek započal někde jinde a po znalosti zdejšího terénu o něco lépe rozplánoval. A musím říci, že nelituji, poněvadž jsem tak zažil jeden z nejúžasnějších treků vůbec.


Hřebenovky Tschirgant - Venet

8.-9.8.2022

Jako nezvykle kuželovitá hora s jasně ostrou špicí působí v krajině Tschirgant. Právě tam jsem se loni prvně vydal, abych zjistil, že se ve skutečnosti jedná o dlouhý ostrý hřeben. Když jsem se však vyšplhal na prvních z vrcholů masivu Zwölferkopf, nemohl jsem si nevšimnout, že se zde po hřebenech táhne úzká stezka odkudsi z dáli a okamžitě jsem coby milovník hřebenovek zatoužil zdolat horu právě touto cestou.

Bylo to také loni na začátku zimy, kdy jsem sněhu navzdory podnikl svůj spontánní výstup na Glanderspitze, což je jeden z vrcholů na hřebeni masivu Venet sousedícího s horou Tschirgant. A když jsem se zde loni vyškrábal, došlo mi, že tudy určitě vede také úžasná hřebenovka, kterou bych si rád také střihnul. Poněvadž však přeprava zabere dost času a obě hory spolu sousedí, rozhodl jsem se zdolat oba vedle sebe ležící masivy na jeden zátah během dvou dní.